Akcesoria liturgiczne

Chrzest święty, jak go zorganizować?

świecaPrzyjęcie sakramentu chrztu świętego to w życiu rodziny katolickiej jedno z największych wydarzeń. Do chrztu świętego zazwyczaj przystępuję niemowlęta i malutkie dzieci, dlatego organizacją uroczystości oraz całej jej oprawy zajmują się rodzice oraz najbliższa rodzina dziecka. Kilka aspektów pozostaje niezmiennych, jeśli chodzi o organizację chrztu.

 

Chrzestni

 

Rodzice chrzestni wybierani się przeważnie z najbliższego otoczenia rodziny, są to przyjaciele lub rodzeństwo rodziców dziecka. Ważne, aby przyszli rodzice chrzestni byli praktykującymi katolikami. W kwestii wymagań formalnych, tuż przed uroczystością są zobowiązani do dostarczenia ze swojej parafii zaświadczenia o braku przeciwwskazań do bycia chrzestnym oraz o odbyciu spowiedzi świętej.

 

Akcesoria, świeca do chrztu

 

Zaproszeni na chrzest goście, ale i chrzestni przyjęło się, iż przynoszą prezenty. Chrzestni przynoszą świecę do chrztu, pozostali zaś goście prezenty i podarunki nawiązujące do uroczystości – złote łańcuszki i inną biżuterię. Popularne jest wręczanie rodzicom kopert z pieniędzy w ramach prezentu oraz zabawek dla dziecka.

 

Przyjęcie

 

Jest organizowane zazwyczaj w restauracji, ale z powodzeniem można je urządzić także w domu. Oprócz tradycyjnego obiadu, rodzice zazwyczaj podają także tort okolicznościowy oraz drobne przekąski dla gości. Przyjęło się, iż na tego rodzaju przyjęciu nie podaje się alkoholu oraz innych trunków.