Akcesoria liturgiczne

Co będzie potrzebne na chrzest – szatka do chrztu

chrzestMało które dziecko pamięta moment swojego chrztu. Zasadniczo, nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zdecydowana większość maluchów jest chrzczona w okolicach trzeciego miesiąca życia. Włączenie dziecka do wspólnoty kościoła powszechnego to wydarzenie o dużym znaczeniu, dlatego też na tę uroczystość zapraszana jest cała rodzina. Warto się zastanowić, co podczas chrztu będzie niezbędne.

 

Rodzice chrzestni – filar wychowania katolickiego

 

Niezmiernie trudno jest wyobrazić sobie uroczystość chrztu świętego bez udziału rodziców chrzestnych. W naszej tradycji przyjęło się, iż dziecko ma dwoje chrzestnych – matkę chrzestną i ojca chrzestnego, chociaż czasem można się spotkać z sytuacją, w której chrzestni są tej samej płci (kościół jednak nie patrzy na to zbyt przychylnie). W wyjątkowych sytuacjach może zdarzyć się także, że rolę chrzestnych przejmą świadkowie chrztu.

 

Co kupić dla dziecka – szatka do chrztu

 

W tak uroczystym dniu dziecko powinno być odpowiednio ubrane. Przyjmuje się, iż na znak czystości i niewinności, maluch jest ubierany w białe ubranko. Rodzice chrzestni powinni także posiadać dla dziecka gromnicę, która jest zapalana w odpowiednim czasie oraz niewielką kwadratową szatkę do chrztu, którą matka chrzestna nakłada na dziecko. Szatka do chrztu kosztuje kilkanaście złotych i jest do kupienia w sklepach z dewocjonaliami. Szatki posiadają delikatne zdobienia, czasem są haftowane.