Akcesoria religijne

Co powinien zawierać zestaw kolędowy?

Grudzień i styczeń w parafiach to okres wizyt duszpasterskich, popularnie zwanych kolędą. Są to coroczne, a w większych parafiach co kilkuletnie odwiedziny parafian przez księży, czyli czas zarezerwowany na bezpośrednie rozmowy i lepsze poznanie parafian. Ponadto podczas kolędy księża święcą dom oraz błogosławią domownikom na kolejny rok.

 

W co zaopatrzyć się przed kolędą?

Do kolędy nie trzeba się specjalnie przygotować, aczkolwiek należy zaopatrzyć się w pewien zestaw kolędowy. Takie zestawy zwykle najłatwiej nabyć w sklepie z dewocjonaliami.

 

Podstawowy zestaw kolędowy składa się zwykle z krzyża oraz dwóch świeczników. Do tego konieczne jest też kropidło i oczywiście świece. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie zestawy kolędowe zawierają naczynie na wodę święconą. Takie naczynie można nabyć osobno, ale nie jest ono konieczne, wodę święconą można również umieścić w schludnej, niewielkiej miseczce. Wody święconej nie trzeba kupować, wystarczy poprosić kapłana aby poświęcił ją na miejscu.

 

Jak przygotować dom na wizytę duszpasterską

Dom przed kolędą przygotowuje się, co do zasady, jak na wizytę każdego innego gościa. Jednak w wielu domach tradycją jest udekorowanie stołu, na którym stanie wspomniany wcześniej zestaw kolędowy, białym obrusem.