Akcesoria liturgiczne

Co warto wiedzieć o gromnicach?

Gromnice to świece, które wyróżniają się zarówno wyglądem, jak i przeznaczeniem spośród innych świec wykorzystywanych w Kościele Katolickim. Związane są one ze świętem Ofiarowania Pańskiego, określanym powszechnie mianem Święta Matki Boskiej Gromnicznej.

Gromnice w tradycji

Świece gromnice (zobacz przykładowe) mają w Kościele długą tradycję. Wykonane z pszczelego wosku, dawniej stanowiły bardzo ważny symbol dla wiernych, którzy wierzyli, że chroni ona ich przed wieloma nieszczęściami. Dlatego też zapalali ją w momencie niebezpiecznych burz, które nagle zrywały się nad ich domem, groźnych pożarów, gradowych nawałnic czy też powodzi. Gromnica symbolizowała światło Chrystusa, który swoim blaskiem przyćmiewał wszystkie nieszczęścia, mogące wkrótce nadejść.

Gromnice podczas święta Ofiarowania Pańskiego

W trakcie święta Ofiarowania Pańskiego, wierni przynoszą gromnice do kościoła, kapłan je błogosławi, a następnie zabiera się je do domu, aby chroniły one jego mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Podczas mszy, światło trzymane w rękach wiernych oznacza płomień ich wiary, która poprowadzi ich prosto do Chrystusa.

Co więcej, całe życie chrześcijanina powinno przemijać, podobnie jak płomień, w służbie Panu Bogu. To z kolei tłumaczy fakt, dlaczego katolicy trzymają świecę zarówno podczas Chrztu, Pierwszej Komunii, jak i w samym dniu śmierci. Powszechnie uważa się, że z takim światłem człowiekowi łatwiej jest umierać.