Akcesoria religijne

Dekoracje na Boże Ciało – emblematy, banery, proporczyki maryjne

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało jest ważną uroczystością liturgiczną w Kościele Katolickim, która przypada tradycyjnie na czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. To czas, gdy w parafiach odbywają się uroczyste procesje.

Procesje Najświętszego Sakramentu podczas Bożego Ciała


Boże Ciało to uroczystość, podczas której nie tylko odprawiane są specjalne msze święte. W Polsce to także czas na procesje Najświętszego Sakramentu po ulicach miast i wsi w parafiach.

Procesje zatrzymują się wówczas kolejno przy czterech ołtarzach, które związane są z czterema fragmentami Ewangelii o Eucharystii. Podczas procesji przygotowuje się specjalne dekoracje.

Banery, proporczyki maryjne, emblematy – dekoracje na Boże Ciało


Z okazji Bożego Ciała dekoruje się nie tylko ołtarze, które najczęściej umieszczane są przy przydrożnych krzyżach lub na posesjach prywatnych. Również przyozdabiane są domostwa, ulice, kapliczki. Jakie dekoracje stosowane są wtedy najczęściej?

Banery – efektowne banery z kolorowymi nadrukami najczęściej zdobią ołtarze. Oferowane są w wielu wzorach prezentujących Eucharystię, Chrystusa, Papieża.

Proporczyki maryjne – kolorowe proporczyki maryjne, które nazywane są też proporczykami kościelnymi, tworzą efektowne girlandy. Również używane są na inne okazje, na przykład na peregrynacje Świętego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, na odpusty.

Emblematy – to wycinane ozdoby z papieru, którymi najczęściej dekoruje się okna domów.