Akcesoria religijne

Dopóki żyje kapłan, dopóty żyje Margaretka

Margaretka według symboliki kwiatów oznacza niewinność, delikatność oraz wrażliwość. Stąd często wybierana jest do bukietu ślubnego lub dla dziecka przyjmującego pierwszą komunię świętą. Znana jest także pod innymi nazwami: margerytka, złocień wielki czy jastrum właściwy. Takie imię nosiła również dziewczyna, która stała się podwaliną pięknej modlitwy – Margaretki.

Modlitwa za kapłanów

Ruch Margaretek jest związany właśnie z odmawianiem tej pięknej i o wielkiej mocy modlitwy. Siedem płatków i siedem osób lub rodzin, które wpisują się na kolejne płatki, a środek symbolizuje kapłana. Ważne jest by ksiądz modlitwą objęty był codziennie. Margareta żyje, dopóki żyje kapłan, potem umiera wraz z nim. Jest to bardzo piękne, choć istnieje również wariant modlitwy tylko na jakiś określony czas. Zanim modlitwa będzie odmawiana, trzeba zawiązać grupę chętnych osób i wpisać ją do Księgi Apostolatu. Do kupienia są specjalne szablony, które wypełnia się imionami i nazwiskami modlących się osób. Margaretkę odmawia się na specjalnych paciorkach, które podobne są do tradycyjnego różańca, ale składają się z siedmiu części.

Szczególna więź z kapłanem

Mówi się o tym, że osoby tworzące Margaretkę powinny wręczyć ją kapłanowi uroczyście na przykład na mszy świętej. Mogą również publicznie złożyć przysięgę. Ważny jest również, by osoby wspólnie się wspierały, by modlitwa trwała codziennie i bez przerwy.

Modlitewnik do Margaretki dostępny na https://www.meritohurt.pl/modlitewniki/modlitewniki-na-rozne-okazje/margaretka-modlitwa-za-kaplanow,712,1.html