
Margaretka według symboliki kwiatów oznacza niewinność, delikatność oraz wrażliwość. Stąd często wybierana jest do bukietu ślubnego lub dla dziecka przyjmującego pierwszą komunię świętą. Znana jest także pod innymi nazwami: margerytka, złocień wielki czy jastrum właściwy. Takie imię nosiła również dziewczyna, która stała się podwaliną pięknej modlitwy – Margaretki.
Modlitwa za kapłanów
Ruch Margaretek jest związany właśnie z odmawianiem tej pięknej i o wielkiej mocy modlitwy. Siedem płatków i siedem osób lub rodzin, które wpisują się na kolejne płatki, a środek symbolizuje kapłana. Ważne jest by ksiądz modlitwą objęty był codziennie. Margareta żyje, dopóki żyje kapłan, potem umiera wraz z nim. Jest to bardzo piękne, choć istnieje również wariant modlitwy tylko na jakiś określony czas. Zanim modlitwa będzie odmawiana, trzeba zawiązać grupę chętnych osób i wpisać ją do Księgi Apostolatu. Do kupienia są specjalne szablony, które wypełnia się imionami i nazwiskami modlących się osób. Margaretkę odmawia się na specjalnych paciorkach, które podobne są do tradycyjnego różańca, ale składają się z siedmiu części.
Szczególna więź z kapłanem
Mówi się o tym, że osoby tworzące Margaretkę powinny wręczyć ją kapłanowi uroczyście na przykład na mszy świętej. Mogą również publicznie złożyć przysięgę. Ważny jest również, by osoby wspólnie się wspierały, by modlitwa trwała codziennie i bez przerwy.
Modlitewnik do Margaretki dostępny na https://www.meritohurt.pl/modlitewniki/modlitewniki-na-rozne-okazje/margaretka-modlitwa-za-kaplanow,712,1.html