Akcesoria liturgiczne

Klęcznik – wygodne odmawianie modlitwy

Klęcznik to drewniana część wyposażenia kościoła, która pozwala na wygodne odmawianie modlitwy. Tego rodzaju „mebel” używany jest tuż przy ławkach oraz koło konfesjonałów. Może być także ustawiony samodzielnie np. w kaplicy. Klęczniki muszą cechować się odpowiednim kształtem i być odpowiednio tapicerowane. Nie jest łatwo zaprojektować odpowiedni model. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. wzrost i wagę wiernych.

Klęcznik

Klęczniki buduje się z rozmaitych rodzajów drewna. W zależności od wystroju kościoła mogą być one jaśniejsze lub ciemniejsze. Można się także spotkać z klęcznikami uformowanymi ze sztucznych materiałów. Niektóre są fantazyjnie rzeźbione. Ich ozdobność potęgowana jest dobraniem odpowiednich barw oraz tapicerki. W wielu parafiach można jednak spotkać minimalistyczne klęczniki. Część z wiernych wychodzi z założenia, że najważniejsza jest wiara i nie należy przykładać zbyt dużej wagi do dekoracji.

Warto pamiętać o tym, że klęcznik nie musi kojarzyć się z wyposażeniem kościoła lub kaplicy. Równie dobrze wierni mogą zaaranżować małe miejsce w domu przeznaczone na modlitwę. Klęcznik pomaga w skupieniu się, jest wygodny i sprzyja kontemplacji. Niekiedy ten element wyposażenia można także spotkać w niektórych przedsiębiorstwach, w których pracują wierzący katolicy.