
Klęcznik to drewniana część wyposażenia kościoła, która pozwala na wygodne odmawianie modlitwy. Tego rodzaju „mebel” używany jest tuż przy ławkach oraz koło konfesjonałów. Może być także ustawiony samodzielnie np. w kaplicy. Klęczniki muszą cechować się odpowiednim kształtem i być odpowiednio tapicerowane. Nie jest łatwo zaprojektować odpowiedni model. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. wzrost i wagę wiernych.

Klęczniki buduje się z rozmaitych rodzajów drewna. W zależności od wystroju kościoła mogą być one jaśniejsze lub ciemniejsze. Można się także spotkać z klęcznikami uformowanymi ze sztucznych materiałów. Niektóre są fantazyjnie rzeźbione. Ich ozdobność potęgowana jest dobraniem odpowiednich barw oraz tapicerki. W wielu parafiach można jednak spotkać minimalistyczne klęczniki. Część z wiernych wychodzi z założenia, że najważniejsza jest wiara i nie należy przykładać zbyt dużej wagi do dekoracji.
Warto pamiętać o tym, że klęcznik nie musi kojarzyć się z wyposażeniem kościoła lub kaplicy. Równie dobrze wierni mogą zaaranżować małe miejsce w domu przeznaczone na modlitwę. Klęcznik pomaga w skupieniu się, jest wygodny i sprzyja kontemplacji. Niekiedy ten element wyposażenia można także spotkać w niektórych przedsiębiorstwach, w których pracują wierzący katolicy.