Akcesoria religijne

Kult krzyża benedyktyńskiego

Krzyż benedyktyński jest charakterystyczny z powodu umieszczonego w nim medalika świętego Benedykta. Stanowi on często podporę duchową dla osób zagubionych, To symbol pewnej modlitwy, która pomaga w praktykowaniu swojej religijności i chroni przed pokusami złego ducha.

 

Symbolika krzyża benedyktyńskiego

 

01_krzyz_bene_7_red_mKrzyż świętego Benedykta jest bardzo często wykorzystywany przy egzorcyzmach. Pomaga on przy wypędzaniu złego ducha, ponieważ na medalionie w nim wpisanym zawarte są słowa krótkiego egzorcyzmu, wygłoszonego przez świętego Benedykta („Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności – złe jest to, co podsuwasz, sam pij truciznę”). Noszony jest przez wiele zakonników, zwłaszcza przez benedyktynów, których założycielem jest św. Benedykt.

 

Trochę historii

 

Według tradycji sam medalion pochodzi z czasów życia świętego Benedykta. Związana jest z nim historia uzdrowienia pewnego chłopca, ukąszonego przez węża. Nie pomagały mu żadne leki i był bliski śmierci. Wtedy we śnie ujrzał świętego Benedykta, który dotknął krzyżem jego rany. Chłopiec wyzdrowiał, a po jakimś czasie wstąpił do zakonu. Był to papież Leon IX, który szczególnie krzewił kult św. Benedykta.

 

Upowszechnienie medaliku nastąpiło w XVII wieku za sprawą świętego Wincentego a Paulo. Jednak medalion (i jego wygląd) został zatwierdzony dopiero w 1742 roku dzięki papieżowi Benedyktowi XIV. Do dzisiaj stanowi on swoistą ochronę przeciwko zakusom szatana