Akcesoria religijne

Najpopularniejsze wizerunki Matki Boskiej

Matka Boska często jest tematem wielu większych i mniejszych dzieł sztuki. Została uwieczniona przez Michała Anioła w słynnej Piecie, ale również małe figurki z jej podobizną można zakupić we wielu miejscach. To fenomen popularności i uniwersalności! Figurki Matki Boskiej można znaleźć w kościołach, domach, ale również ogrodach! Pojawiają się wszędzie tam, gdzie człowiek chce rozmawiać z Bogiem, za Jej pośrednictwem.

 

Niepokalana Matka Boża

Najpopularniejsza figurka Matki Boskiej przedstawia jej wizerunek jako Niepokalanej lub Łaskawej. Czasami nazywana jest też Matką Bożą od Cudownego Medalika. Zawsze ma ona wyciągnięte ręce w stronę grzeszników i spogląda na nich z matczyną cierpliwością. Zawsze też trzyma gołą stopą głowę węża, czyli symbol grzechu. Wiele figurek Matki Boskiej produkowane jest we wersji malowanej. W takim wypadku, Matka Boska przedstawiana jest w odcieniach bieli i błękitu.

 

Figurka Matki Boskiej, która się modli

To również popularne wizerunki. Obejmują one Matkę Boską z Lourdes oraz Fatimską. Obie te wersje trzymają ręce złożone do modlitwy. Podobnie jak figurki Matki Boskiej Niepokalanej przedstawiane są w kolorach symbolizujących czystość. Matka Boża Fatimska ma w dłoniach różaniec, a na głowie koronę. Wyróżnia Ją to spomiędzy innych wersji.