Uncategorized

Pamiątka chrztu świętego – co wybrać?

chrzestChrzest Święty to jeden z sakramentów w kościele katolickim. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to sakrament fundamentalny i najważniejszy. To właśnie przez chrzest święty człowiek staje się pełnoprawnym członkiem kościoła i może aktywnie uczestniczyć w jego życiu, przyjmując kolejne sakramenty.

 

Kiedy odbywa się chrzest?

 

W przypadku tradycji katolickiej chrzci się małe dzieci. Ogólne zalecenia są takie, aby malucha ochrzcić w pierwszych trzech miesiącach życia. Oczywiście zdarzają się od tego wyjątki i jest ich sporo, jednak zdecydowana większość osób przyjmujących chrzest to małe dzieci. Do chrztu będzie potrzebna biała szatka i gromnica, a także rodzice chrzestni, którzy przyjmą na siebie część ciężaru wychowania dziecka w wierze katolickiej.

 

Jaką pamiątkę chrztu świętego wybrać?

 

Jako, że chrzczone dziecko jest przeważnie bardzo małe, to nic nie pamięta z tej uroczystości. Pamiątka chrztu świętego ma w późniejszym życiu przypominać mu o tym wydarzeniu. Pamiątki takie można bez problemu dostać w sklepie z dewocjonaliami. Możliwości jest bardzo wiele. Bardzo popularne są pamiątki chrztu świętego w postaci albumu na zdjęcia, który dodatkowo uzupełnia się informacjami takimi jak data i miejsce chrztu oraz spis osób które uczestniczyły w uroczystości. Dobrym pomysłem jest także srebrny stojący proporczyk na przykład z wizerunkiem anioła stróża czy Matki Boskiej – jest to gustowny prezent.