Święta

Zbliża się czas opłatka

10_oplatekZbliżające się święta Bożego Narodzenia  kojarzą się nie tylko z zakupami i zabieganiem ale także z opłatkiem. Opłatek w wierze katolickiej przypomina nam o dzieleniu się, łączeniu, o byciu dobrym, przynajmniej w tym szczególnym czasie.

 

CHLEB NIEBIAŃSKI

 

Biały i cienki opłatek, poświęcony wcześniej przez księdza, symbolizuje nasz chleb powszedni, symbolizuje również ostatnią wieczerzę, kiedy to Jezus Chrystus ostatni raz dzielił się chlebem z apostołami. Opłatkiem dzielimy się raz do roku przy stole wigilijnym, ale jako chleb niebiański ten biały płatek towarzyszy nam w dniach codziennych.

 

Z CZEGO WYPIEKA SIĘ OPŁATEK?

 

Opłatek to cienki płatek wypiekany z wody i z mąki bez dodatku drożdży.

Jest to alternatywa dla chleba, kiedyś do świątyni przynoszono chleb, który był święcony a następnie rozdzielany w domach między bliskimi, dzisiaj bochenki chleba zastąpił cienki opłatek.

 

KTO PIECZE OPŁATKI?

 

Kiedyś opłatki piekli zakonnicy, potem siostry zakonne aż w końcu zaczęły je przygotowywać osoby świeckie. Z czasem z opłatków zrobiono małe święte obrazki, kolorowe opłatki przeznaczone są dla zwierząt gospodarskich. Opłatek ma przynieść w domu pokój, zdrowie, harmonię i dobrobyt. Dzielenie się opłatkiem oznacza rozejm i bliskość w rodzinie.

 

OPŁATKIEM DZIELIMY SIĘ RÓWNIEŻ Z OSOBAMI NIESPOKREWNIONYMI

 

Opłatkiem nie tylko dzielimy się z bliskimi i to w dniu wigilii święta Bożego Narodzenia. Znane i popularne są spotkania opłatkowe w pracy, szkołach czy przedszkolach.